Mieczysław Czyż s. Ludwika i Marii z domu Skura urodził się w 26.06.1912 r. w Borysławiu. Podpisując kartę Deklaracji przyjaźni z Narodem Amerykańskim miał 14 lat i był uczniem klasy VII.
We wrześniu 1939 r. jako żołnierz w stopniu plutonowego 48 Pułku Piechoty Strzelców Piechoty ze Stanisławowa, wchodzącego w skład 11 Karpackiej Dywizji Piechoty (dow. płk dypl. Bronisław Prugar-Ketling) i Armii KARPATY dowodzonej przez gen. dyw. Kazimierza Fabrycego - brał udział w walkach na froncie południowym od Dunajca do Rzeszowa, gdzie dostał się do niewoli niemieckiej. Został osadzony jako jeniec wojenny w STALAGu III B Fürstenberg (dzisiaj to niemieckie miasto Eisenhüttenstadt nad Odrą).
Ze Stalagu został zwolniony 15.08.1941 r. i skierowany na roboty przymusowe do bauera niemieckiego w miejscowości Gusow koło Frankfurtu. Po zakończeniu działań wojennych wrócił w rodzinne strony, na Kresy, skąd z całą rodziną przesiedlili się do Górzycy nad Odrą (w okolice, gdzie był na robotach u bauera).
Tutaj 08.01.1948r. zawarł związek małżeński. W dniu 24.12.1951r. w Rzepinie na świat przyszedł syn Adam Czyż. Od roku 1954 r. Mieczysław Czyż mieszkał wraz z rodziną w Słubicach, gdzie pracował jako urzędnik samorządowy. Zmarł w Słubicach 21.11.1970 r. i jest pochowany na cmentarzu komunalnym w Słubicach.
Dane biograficzne wraz z dokumentami i zdjęciami przekazane przez syna Pana Adama Czyża.