en
Podpis 1 na stronie nr: 13 w tomie nr: 1

Ignacy Mościcki

ur. 1.12.1867
w miejscowości: Mierzanów k. Ciechanowa
zm. 2.10.1946
w miejscowości: Versoix k. Genewy (Szwajcaria)
Osoba znana jako:
prezydent
Kim był/a w 1926 roku:
prezydent
Stopień/Funkcja/Tytuł:
prezydent
Podpis
Ignacy Mościcki

Biografia

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1887-91 studiował chemię na politechnice w Rydze. Działał wtedy w polskich organizacjach socjalistycznych, m.in. w II Proletariacie.

Po krótkim pobycie w kraju, zagrożony aresztowaniem w związku z nielegalnym produkowaniem materiałów wybuchowych i przygotowywaniem zamachu na generał-gubernatora Hurkę, emigrował w 1892 r. przez Berlin do Londynu.

W Londynie zaangażował się w prace Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. W 1896 r. poznał Józefa Piłsudskiego. W 1897 r. podjął decyzję o przeprowadzce do Szwajcarii, gdzie otrzymał stanowisko asystenta na uniwersytecie we Fryburgu. W 1912 r. powołany został na Katedrę Chemii Fizycznej i Elektrochemii Technicznej Politechniki Lwowskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918, aktywnie zaangażował się w organizację polskiego przemysłu chemicznego. W 1922 r. został dyrektorem naczelnym Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Jako chemik zatwierdził 60 prac i patentów. Jego najważniejszym osiągnięciem naukowym było opracowanie przemysłowej metody otrzymywania kwasu azotowego z powietrza przez syntezę tlenków azotu w łuku elektrycznym.

Po zamachu stanu w maju 1926 r. Piłsudski wysunął jego kandydaturę na prezydenta RP. Mościcki objął tę funkcję 1 czerwca 1926 r. W 1933 r. został wybrany na drugą kadencję.

17 września 1939 r. wspólnie z rządem i Naczelnym Wodzem przekroczył granicę polsko-rumuńską i został internowany przez władze rumuńskie. Ponieważ ze względu na fakt internowania nie mógł w efektywny sposób sprawować swojego urzędu, Mościcki wysłał do Paryża (gdzie tworzył się nowy ośrodek władzy emigracyjnej) nominację na swojego następcę. Wybrał na niego gen. Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, ówczesnego ambasadora Polski we Włoszech, jednak to posunięcie spotkało się z niezadowoleniem opozycji emigracyjnej skupionej wokół gen. Władysława Sikorskiego. W efekcie tego Mościcki nominował na swego następcę Władysława Raczkiewicza (wojewodę pomorskiego i prezesa Światpolu, wcześniej marszałka Senatu). 30 września 1939 w Bicaz Ignacy Mościcki złożył swój urząd..

25 grudnia 1939 r., będąc w świetle prawa już osobą prywatną, uzyskał zgodę na wyjazd do Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swego życia.

Nazwa szczegółowa instytucji:
Prezydent Rzeczypospolitej; element graficzny: herb Rzeczpospolitej Polskiej
Rodzaj instytucji:
Prezydent
Kraj w 1926 r.:
Polska
Kraj w 2017 r.:
Polska
Województwo w 1926 r.:
miasto st. Warszawa
Województwo w 2017 r.:
mazowieckie
Powiat w 1926 r.:
Warszawa miasto
Powiat w 2017 r.:
Warszawa
Miejscowość w 1926 r.:
Warszawa
Miejscowość w 2017 r.:
Warszawa
Podpisy na stronie:
Słowa kluczowe tomu:
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej; urzędnicy; instytucje państwowe; instytucje samorządowe; organizacje społeczne; związki wyznaniowe;
Etykieta tomu:
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i inni urzędnicy, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, organizacji społecznych i związków wyznaniowych.