en

Ośrodek KARTA

Portal Polska 1926. Portret zbiorowy II RP stworzyliśmy w Ośrodku KARTA, prowadzonym przez Fundację Ośrodka KARTA

Kim jesteśmy?

Fundacja Ośrodka KARTA to organizacja pożytku publicznego, powstała na bazie doświadczeń zespołu i zbiorów zgromadzonych przez podziemne pismo „Karta” (powołane w pierwszych tygodniach stanu wojennego, 4 stycznia 1982 roku)

Nasza misja:

Jesteśmy niezależną organizacją pozarządową. Odkrywamy, chronimy i upowszechniamy historię widzianą z perspektywy wielu jednostek. Robimy to w taki sposób, że historia staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę, wspiera pojednanie.

Jak działamy?

Jesteśmy niezależni i apolityczni. Działamy oficjalnie od 1990 roku (w „podziemiu” od stycznia 1982 r.).

Misję realizujemy...:

1. Prowadzimy działalność archiwalną

Prowadzimy największe w Polsce archiwum społeczne. Archiwalia, które pozyskujemy (głównie od osób prywatnych), to fotografie, dokumenty, korespondencja, dzienniki oraz nagrania audio i wideo, a także pamiątki i muzealia. Docieramy do świadków historii w Polsce i na całym świecie, nagrywamy ich relacje, zabezpieczamy i chronimy dokumenty, które mogłyby ulec zniszczeniu.

2. Upowszechniamy historię – prowadzimy działalność wydawniczą i edukacyjną

Publikujemy teksty źródłowe i montaże źródeł w kwartalniku historycznym „Karta” oraz w książkach i albumach. Prowadzimy czytelnię naukową. Bezpłatnie udostępniamy źródła w internecie – stworzyliśmy jedną z największych w Polsce bibliotek cyfrowych, z której rocznie korzysta 60 000 czytelników. Organizujemy wystawy fotograficzne. Prowadzimy konkursy historyczne dla młodzieży. Przygotowujemy materiały pomocnicze dla nauczycieli.

3. Prowadzimy działalność na rzecz archiwistyki społecznej

Jesteśmy rzecznikiem środowiska polskich archiwów społecznych. Integrujemy, promujemy i wzmacniamy już ponad 450 organizacji w Polsce, które zajmują się niezależną, oddolną archiwistyką. Dostarczamy archiwistom bezpłatne narzędzia i wiedzę (np. bazy do archiwizacji zbiorów).     

Fundacja Ośrodka KARTA deklaruje, że przyjmuje i stosuje przyjęte przez Miasto Stołeczne Warszawa zasady równego traktowania, ma świadomość odpowiedzialności prawnej za łamanie przepisów zakazujących dyskryminacji i prowadzi działalność wolną od dyskryminacji, w szczególności ze względu na cechy takie jak płeć, rasa (kolor skóry), pochodzenie etniczne lub narodowość, mogące stanowić podstawę nierównego traktowania, a niemające racjonalnego uzasadnienia z punktu widzenia prowadzonej przez nas działalności.

Efekty naszej działalności:

a) KARTA zbudowała największe w Polsce archiwum społeczne. Ocaliliśmy od zapomnienia:

- 1 800 metrów bieżących dokumentów,

- 400 000 zdjęć,

- 6 000 nagrań - relacji świadków historii

b) Prowadzimy jedną z 20 największych w Polsce Bibliotek Cyfrowych

- zawierającą 46 000 publikacji - 300 000 stron, z której rocznie korzysta 18 000 czytelników.   

c) Nasze zbiory zgronadzone w wielu kolekcjach, m.in.:

- Archiwum Wschodnie (1901-1956),

- Archiwum Opozycji (1956-1990),

- Kolekcja „Solidarność” – narodziny ruchu (cała dokumentacja z „karnawału Solidarności" - wpisana przez Międzynarodowy Komitet Doradczy UNESCO w ramach programu „Pamięć Świata” na międzynarodową listę najważniejszych światowych zbiorów archiwalnych, wraz z tablicą z „21 postulatami gdańskimi”;

- Archiwum Fotografii – ponad 400 000 zdjęć z lat 1890-1990 (https://foto.karta.org.pl/),

- Indeks Represjonowanych - baza danych 1 500 000 biogramów (w tym 270 000 w pełni zweryfikowanych i opublikowanych w 21. tomach publikacji) i dokumentacji osób represjonowanych w ZSRR (przekazany 8 maja 2013 do IPN).      

d) Zintegrowaliśmy ruch archiwów społecznych w Polsce w ramach projektów Archiwa społeczne w Polsce oraz Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej. Skupiliśmy ponad 450 podmiotów, zajmujących się oddolną dokumentacją. W styczniu 2020 roku powołaliśmy (razem z Ministerstwem Kultury) Centrum Archiwistyki Społecznej, jako odrębną instytucję, która przejęła to zadanie.

e) Zainicjowaliśmy w 2005 roku (wystawą „Oblicza totalitaryzmów”) powstanie Domu Spotkań z Historią – kultowe miejsce pasjonatów historii w Warszawie.

f) Przeprowadziliśmy liczne projekty dokumentacyjno-badawcze, we współpracy z czołowymi historykami w Polsce i na świecie.

g) Przeprowadziliśmy 20 edycji konkursu Historia Bliska, dzięki czemu ponad 14 000 uczniów odkryło, zbadało i uratowało dziesiątki tysiący ludzkich historii, przedstawionych w niemal 8 000 prac. Konkurs z 2018 roku p.t. Rówieśnicy Niepodległej odnosił się do Deklaracji i jest w całości zaprezentowany na tym portalu.

h) Prowadzimy projekty i portale edukacyjne, m.in. „uczyć się z historii" (uczyc-sie-z-historii.pl) i "wojna i pamięć (wojnaipamiec.pl).

Zapraszamy na naszą stronę internetową: karta.org.pl

oraz do mediów społecznościowych

https://www.facebook.com/OsrodekKARTA/

https://www.instagram.com/osrodekkarta/

https://www.youtube.com/@HistoriazKARTY