en

Film pt. "Wdzięczni. Deklaracja Podziwu i Wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych"

Film pt. "Wdzięczni. Deklaracja Podziwu i Wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych"

Film pt. Wdzięczni. Deklaracja Podziwu i Wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych to dynamiczna podróż do jednej z najbardziej niezwykłych inicjatyw w historii Polski.

Narracja prowadzi nas od dramatycznych czasów I wojny światowej, przez wielką rolę wirtuoza fortepianu i polityka Ignacego Paderewskiego – lobbującego w Stanach Zjednoczonych na rzecz niepodległości Polski, przez meandry polityki międzynarodowej i burze wewnętrzne powracającego z niebytu i odbudowującego się z ruin kraju, aż po ogólnokrajową akcję w 1926 roku, w której masowo wzięli udział zwykli obywatele.

Obrazy wojny, powojennych zniszczeń, głodu, ale i olbrzymiej, bezprecedensowej pomocy, płynącej zza oceanu; różnice społeczne, napięcia narodowościowe, ale i wspólny państwowotwórczy akt – zjednoczenia polityków, naukowców, artystów, młodzieży uniwersyteckiej i szkolnej.

Obraz II Rzeczpospolitej stworzony, jak mozaika, przez blisko 1 milion 300 tysięcy osobistych podpisów tych, którzy zechcieli wyrazić swoją wdzięczność w… najdłuższym liście na świecie.

Tematy pojawiające się w filmie to m.in.:

  • Rola USA w zakończeniu Wielkiej Wojny i odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
  • Powojenna pomoc amerykańska na terenach wschodnich Europy, szczególnie w ramach Polsko-Amerykańskiego Komitetu Pomocy Dzieciom.
  • Relacje polsko-amerykańskie w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. 
  • Deklaracja Podziwu i Wdzięczności – jak powstawał niezwykły dokument, który zjednoczył Polaków z różnych narodowości i warstw społecznych.
  • Wyzwania polityczne i gospodarcze pierwszej połowy lat 20.
  • Region Borysławia i Drohobycza jako "polska Kalifornia" i “amerykański sen”.
  • Wielokulturowość II RP, konflikty, edukacja, sytuacja kobiet.
  • Rok 1926 – siła jedności państwa i wdzięczności społeczeństwa mimo kryzysu politycznego.
  • Burzliwa historia Deklaracji i jej dziedzictwo.

Film kończy się refleksją nad tym, jak Deklaracja, choć stworzona niemal sto lat temu, pozostaje żywym symbolem jedności i dobrych uczuć w relacjach społecznych, inspirując młode pokolenia do działania na rzecz wspólnego dobra.

Film zawiera napisy (oddzielnie wersja polska i angielska), aby umożliwić odbiór osobom niesłyszącym.

Film z napisami po polsku:

Film z napisami po angielsku:

Film opublikowany został w 2024 roku, jako jeden z elementów dwuletniego projektu, sfinansowanego ze środków budżetu państwa na podstawie umowy z dnia 15 lipca 2022, w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” (nr projektu NdS/546588/2022/2022).

Całkowita wartość zadania: 1 323 700 zł